Jesteś tutaj: Strona główna / Transport i Spedycja / Transport multimodalny dla entuzjastów i maruderów

Transport multimodalny dla entuzjastów i maruderów

Transport multimodalny to jeden z kluczowych tematów ostatniej konferencji Multimodal Europe 2014. Nasz przedstawiciel postanowił sprawdzić, czy multimodal to szansa czy niepotrzebna moda, wysłuchał prelegentów i podsumował. Sprawdźcie.


DLA ENTUZJASTóW:

TAK! Transport multimodalny daje nowe możliwości. Dzięki temu podejściu wachlarz dostępnych rozwiązań logistycznych powiększa się. Pozwala to na lepsze dopasowanie metod transportu do potrzeb firm.

TAK! Multimodal jest eko. Wszelkie badania dowodzą, że transport multimodalny jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla naszego środowiska. W przeliczeniu na jedną przesyłkę emisja CO2 jest kilkakrotnie razy niższa niż przy tradycyjnym transporcie drogowym.

TAK! Może być konkurencyjny cenowo. Po wejściu w życie dyrektywy siarkowej wiele linii morskich powinno czuć się zagrożonych ze względu na atrakcyjne ceny transportu multimodalnego.

TAK! Tę formę transportu promuje Unia Europejska.

 

DLA MARUDERóW:

NIE! Nie mamy w Polsce odpowiedniej infrastruktury, aby w pełni efektywnie korzystać z transportu multimodalnego. W naszym kraju znajduje się 28 terminali kontenerowych (miejsc przeładunków kontenerów w celu dalszego transportu), warto jednak podkreślić ich nierównomierne rozłożenie – na wschodzie mamy ich bardzo niewiele.

NIE! Nasze pociągi nie jeżdżą szybko, co wydłuża czas dostawy oraz obniża poziom usług.

NIE! Nie jest opłacalny na niewielkie odległości. Korzyści kosztowe i oszczędności zaczynają być zauważalne dopiero przy długodystansowych przewozach.

NIE! Nie jest elastyczny. Operatorzy nastawieni są jedynie na transport całopociągowy. Wiele firm nie może więc skorzystać z tego rozwiązania lub jest to dla nich nieopłacalne.

NIE! Nie doczekaliśmy się jeszcze przewag ekonomicznych. Oczekuje się, że przyjdą one w przeciągu najbliższych 5-10 lat. Przyjdą?

NIE! Transport multimodalny nie jest rozwiązaniem „na już”. Na ofertę transportu trzeba długo poczekać, bo wymaga ona dogrania wszystkich aspektów z operatorem torów, terminali,…

 

Jerzy Dudek

Czy wiesz że:

Szacuje się, że na całym świecie skanuje się codziennie ok. 5 mld kodów kreskowych. czytaj więcej

Partnerzy

  • Rozwiązania logistyczne dla firm
  • Branża TSL
  • Nowe technologie w logistyce
  • Case Studies