Jesteś tutaj: Strona główna / Nowe technologie w logistyce / System IT – konieczność czy moda?

System IT – konieczność czy moda?

Większości z nas niewyobrażalne wydaje się, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu można było zarządzać firmą spedycyjną nie tylko bez specjalnego systemu IT, ale nawet bez komputera. A może i dziś byłoby to możliwe, tylko po prostu przyzwyczailiśmy się już do nowoczesnej techniki? Poniżej dwa punkty widzenia – entuzjasty nowoczesnych rozwiązań i sceptyka.

Entuzjasta: Nie ma wątpliwości, przedsiębiorstwo spedycyjne czy nawet transportowe bez nowoczesnych rozwiązań telematycznych, nawigacyjnych i systemu IT integrującego to wszystko nie jest w stanie konkurować na rynku. I to nie jest kwestia wiary, tylko obserwacji tego, co dzieje się w branży. Kolejne firmy decydują się na zakup nowych rozwiązań, bo ich managerowie wiedzą, że bez tego, nie są w stanie generować zysków. Dziękuję, koniec dyskusji.

Sceptyk: Owszem, wiele firm inwestuje w rozwiązania mobilne czy informatyczne, ale to nie znaczy, że gdyby nie inwestowały to od razu musiałyby upaść. Nie twierdzę, że żadne z tych popularnych rozwiązań nie przynosi posiadaczom realnych korzyści, wydaje mi się jednak, że w wielu przypadkach o zakupie decyduje moda, a nie rzeczowa analiza sytuacji. Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że czasem zbyt wiele elektroniki może szkodzić, np. odciągać uwagę kierowcy od drogi. Dyskusja jest więc moim zdaniem jak najbardziej potrzebna.

E: Nawet jeżeli podejmujemy dyskusję, to dotyczy ona tego, jak ma wyglądać elektroniczne wsparcie branży TSL w przyszłości, a nie, czy powinno ono być stosowane. Czy nawigacja satelitarna zastępuje pracę kierowcy? Nie. Czy ją ułatwia? Zdecydowanie tak.

Ale wróćmy do systemów IT, bo to one pojawiły się w tytule. Są one niezbędne, aby zintegrować pracę wszystkich urządzeń. Jeśli każde z nich działa osobno, nie dzielą się one między sobą danymi, to rzeczywiście może się zdarzyć, że przyniosą one tyle samo szkody, co pożytku. Jeśli jednak system działa tak, jak działać powinien – cała technologia służy temu, żebyśmy zarobili więcej, wydali mniej i by łatwiej się nam pracowało.

S: No właśnie. W dyskusjach o systemach informatycznych często rozmawiamy o rozwiązaniach idealnych. Być może systemy informatyczne wielkich przedsiębiorstw pozwalają już na wysoki stopień integracji wszystkich urządzeń stosowanych w ich samochodach.

Nie da się jednak ukryć, że mniejsze przedsiębiorstwa mają też mniejsze możliwości. Kupują urządzenie, bo wszyscy wkoło mówią im, że tak trzeba, żeby przetrwać na rynku, a potem okazuje się, że realnych korzyści z tego nie ma. Śledzenie przesyłek w czasie rzeczywistym, komunikacja bez drogich połączeń międzynarodowych w sieciach komórkowych, elektroniczne przesyłanie dokumentów – brzmi pięknie. Szkoda tylko, że nie każdy może sobie na to pozwolić.

E: Jestem przekonany, że tylko kwestią czasu jest, kiedy małe przedsiębiorstwa uzyskają dostęp do lepszych rozwiązań. Wielu przewoźników rozpoczyna długoterminową współpracę z większym partnerem, albo wchodzi w skład dużych sieci dystrybucji. Dzięki temu mogą uzyskać dostęp do zaawansowanych rozwiązań.

S: Współpraca z wielkimi firmami czy sieciami dystrybucji może być tu pomocna, ale nie zmienia to faktu, że nie zawsze system IT jest dla firmy błogosławieństwem. Jeśli jest dobrze skonstruowany, zaawansowany technologicznie i dopracowany – może przynieść wiele korzyści. Jeśli ma braki – może rujnować nasz biznes.

E: Tak, zgadzam się. Nie zmienia to faktu, że postępu nie da się zatrzymać. Jeśli chcemy przetrwać na rynku musimy znaleźć dobry system IT. Kiepski będzie nam szkodził, ale tak samo jego brak.

Jerzy Dudek

Czy wiesz że:

Na jednego mieszkańca polskiej stolicy przypada 1,6 metra kwadratowego magazynu. W Moskwie współczynnik ten jest czterokrotnie niższy, a w Paryżu ponad trzykrotnie wyższy.czytaj więcej

Partnerzy

  • Rozwiązania logistyczne dla firm
  • Branża TSL
  • Transport i Spedycja
  • Case Studies