Jesteś tutaj: Strona główna / Branża TSL / Służba Celna: odprawa celna musi być konkurencyjna

Służba Celna: odprawa celna musi być konkurencyjna

Dlaczego Służba celna musi się modernizować i czego nauczyli się jej funkcjonariusze podczas Euro 2012 opowiada nam Piotr Daniel, Dyrektor Departamentu Służby Celnej w ministerstwie finansów w trzeciej i ostatniej części obszernego wywiadu, którego udzielił nam na początku lipca 2014 roku.

Kto jest klientem Służby Celnej?

Nasi klienci, czyli ludzie, którzy przewożą towary, ciężko pracują i zarabiają w ten sposób pieniądze - przewoźnicy, eksporterzy czy importerzy. Wiemy, że dla nich w kontakcie z nami liczą się w sumie dwie rzeczy – czas i pieniądze. Im krócej i sprawniej my wykonujemy swoje czynności, tym szybciej oni mają towar, tym szybciej obracają tym towarem i tym szybciej zarabiają. Rozumiemy to. Dlatego chcemy wykorzystywać jak najnowsze rozwiązania prawne, informatyczne i organizacyjne oraz jak najnowszy sprzęt.

W jaki sposób słuchają Państwo opinii klientów?

Wśród naszych programów strategicznych znaleźć można i-Granicę, i-Cło oraz Zarządzanie Relacjami z Klientem. Chcemy bardzo mocno współpracować z klientami oraz z agencjami celnymi, informować ich o tym, co się dzieje w Służbie Celnej, ale też słuchać ich sugestii. Mamy rozpisany plan do 2020 roku, co chcemy zrobić, ale nasze działanie i nasza strategia są otwarte. Nie napisaliśmy harmonogramu – zrobimy to, to, to i tamto. Śledzimy, co dzieje się po stronie przedsiębiorców i dostosowujemy się, szukamy najnowocześniejszych narzędzi, by świadczyć jeszcze lepsze usługi.

Gdzie przedsiębiorcy mogą zgłaszać swoje uwagi czy propozycje usprawnień?

W tej chwili bezpośredni kontakt mailowy i newsletterowy mamy z przedsiębiorcami, którzy uzyskali świadectwa AEO. Organizujemy też spotkania i konferencje, na których słuchamy transportowców. Jeśli ich pomysły są dobre, to wprowadzamy je w życie, jeśli nie – tłumaczymy, dlaczego tak się nie da. W każdym razie, prowadzimy dyskusję na ten temat.

System zarządzania Relacjami z Klientem ma usprawnić przebieg informacji, żeby była jeszcze bardziej dwustronna. Po pierwsze, chcemy, żeby klient dostawał od nas pełną informację – wchodził na stronę i mógł kliknąć wszystko, co go interesuje. Zależy nam na interakcji – aby użytkownik mógł napisać, co o danej sprawie sądzi. Tego rozwiązania jeszcze nie ma, ale zaprojektowaliśmy je, planujemy jego wprowadzenie i nawet wczoraj przeprowadziliśmy dwie mocne dyskusje na ten temat.

Jaka jest przyczyna wzrostu otwartości Służby Celnej na przedsiębiorców?

Po pierwsze mamy świadomość, że jesteśmy istotnym ogniwem w obrocie gospodarczym. Możemy albo przeszkadzać, albo pomagać. Ale jest też inna rzecz – po wejściu do Unii Celnej nasze firmy mają możliwość dokonywania odpraw wszędzie, w każdym porcie UE. Mamy świadomość pewnej konkurencji z innymi administracjami celnymi. Nie widzimy powodów, by polscy przedsiębiorcy musieli się odprawiać w Niemczech czy we Francji.

A więc dobrze wpływa na Państwa konkurencja?

Jest jeszcze inny obszar. Musimy iść do przodu, bo inaczej utoniemy w kolejkach. Obsługujemy dość długą granicę UE. Nie jest co prawda najdłuższa, ale jest to granica, która jest najbardziej obciążona ruchem towarowym. Ruch wciąż rośnie, a my mamy świadomość, że w gruncie rzeczy nie będzie więcej przejść granicznych. I to nie jest kwestia ich budowy, ale dojazdu do nich. Więcej dróg już nie będzie, w związku z tym nie ma też możliwości wybudowania większej ilości przejść.

Działania, które prowadzimy na granicy, aby ułatwić przewozy, to nie tylko zmiany organizacyjne, ale też bardzo mocna współpraca z drugą stroną. Istotne jest, żeby ta relacja była dobra. Tak zupełnie szczerze powiem, że współpraca przekłada się na porozumienia i rozwiązania organizacyjne na granicy. Z wszystkim krajami podpisaliśmy tzw. system wczesnego ostrzegania. Kiedy na granicy tworzy się kolejka, mamy odpowiedni poziom reakcji po jednej i po drugiej stronie. Wraz ze wzrostem kolejki jest on podnoszony poprzez wszystkie szczeble organizacji, aż dojdzie do szefów służb celnych.

Największy sukces służby celnej w ostatnich latach?

Z punktu widzenia granicy. Mimo tego, że co roku ruch towarowy na przejściach granicznych wzrasta o ok. 15%, poprzez zmiany organizacyjne, informatyczne, czy w wyposażeniu naszych pracowników oraz pogłębianie współpracy międzynarodowej, udaje się nam utrzymać szybkość obsługi. Wzrost ruchu nie przekłada się na wzrost kolejek.

Z punktu widzenia kraju – daleko idąca informatyzacja. W obrocie towarowym przedsiębiorców 100% zgłoszeń przyjmujemy już elektronicznie.

I oczywiście Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Nie chcemy szykować sobie laurki, ale Euro było momentem, kiedy wiele rzeczy zrobiliśmy i przetestowaliśmy nowe rozwiązania, takie jak kontrole w jednym miejscu. W tej chwili mamy trzy przejścia, które są obsługiwane wspólnie przez polską i ukraińską straż graniczną. Dołhobyczów-Uhrynów, Budomierz-Hruszów i Krościenko-Smolnica. To dziś nie są przejścia towarowe, ale proponujemy takie rozwiązania dalej stronie ukraińskiej.

Na czym ono dokładnie polega?

Przed Euro nasi funkcjonariusze działali po naszej stronie, a Ukraińcy po swojej. Na Mistrzostwa wszyscy obsługiwali podróżnych po naszej stronie, samochody nie musiały więc przejeżdżać do drugiej kontroli.

Należy jednak pamiętać, że na Euro pracowaliśmy ze specyficznym klientem, nie da się więc na tej podstawie oszacować, jakie oszczędności czasu może dawać taka praca – jedno jest pewne, są one zauważalne.

Czego możemy życzyć Służbie Celnej?

Służbie Celnej należy życzyć, aby się udało zrealizować strategię w zaplanowanym wymiarze. Po pierwsze, mamy ambicję, żeby jeszcze lepiej, jeszcze sprawniej obsłużyć naszych klientów. Po drugie chcemy być służbą nowoczesną. Obie sprawy są ze sobą oczywiście ściśle powiązane. Należy więc życzyć nam, abyśmy do 2020 roku byli jedną z najnowocześniejszych służb nie tylko w Polsce, ale w całej Europie.

Dziękuję za rozmowę, tego życzymy!

Czytaj pierwszą część wywiadu

Czytaj drugą część wywiadu

 

Piotr Daniel – w Służbie Celnej pracuje od 1992 roku. Przeszedł drogę zawodową od Młodszego Kontrolera Celnego w jednym z oddziałów celnych w województwie podkarpackim, przez kierownika oddziału celnego, naczelnika urzędu, zastępcę dyrektora i wreszcie dyrektora izby celnej. Od blisko roku Dyrektor Departamentu Służby Celnej w Ministerstwie Finansów

Jerzy Dudek

Czy wiesz że:

Aż 1/4 wypadków z udziałem samochodów ciężarowych jest wynikiem nieprawidłowego zamocowania ładunku.


wg. Green Driveczytaj więcej

Partnerzy

  • Rozwiązania logistyczne dla firm
  • Nowe technologie w logistyce
  • Transport i Spedycja
  • Case Studies