Jesteś tutaj: Strona główna / Transport i Spedycja / Przygotuj swój łańcuch dostaw na wahania sezonowe

Przygotuj swój łańcuch dostaw na wahania sezonowe

Problemy i niepowodzenia z zapewnieniem efektywności pracy, wymaganej przestrzeni magazynowej i godnych zaufania przewoźników na sezonowe wzrosty mogą wywołać bardzo negatywny wpływ na Twój łańcuch dostaw.

Poniżej przedstawiamy kilka porad jak przygotować się do sezonowych szczytów:


Pracownicy okresowi. Rozważ zatrudnienie dodatkowych pracowników okresowych do wykonywania prostych prac. Dzięki nim nie tylko usprawnisz procesy, ale także zredukujesz przemęczenie i stres stałych pracowników. Zainicjuj skrócone programy treningowe. Dobrze przemyślany, krótki trening pomoże okresowym pracownikom szybko zaznajomić się z procedurami, procesami i sposobem pracy z Twojej firmie.

Określ swoje sezonowe możliwości. Przekraczanie typowych wydajności podczas okresów wzmożonego popytu jest normalne. Pogódź się z tym i przeanalizuj, w których obszarach możesz czasowo zmienić cele. Określ je ponownie.

Standaryzuj swoją pracę dzięki lean, 5S lub innym jakościowym inicjatywom. Dzięki dostępnym narzędziom i podejściom typu „continous improvement”  usprawniaj, wygładzaj i eliminuj marnotrawstwo. Planuj wszystkie procesy w stylu lean (dostarczania wymaganej wartości przy jak najmniejszym koszcie i wykorzystaniu zapasów) już na kilka miesięcy przed sezonowym szczytem. To wraz z zorganizowaniem i uporządkowaniem miejsca pracy w myśl japońskiego 5s pomoże znacznie zminimalizować lub nawet całkiem wyeliminować nagłe, ogromne potrzeby transportowe oraz potrzeby na dodatkowe zapotrzebowanie na miejsce w magazynie.

Nowa struktura zmianowa. Maksymalizuj wykorzystanie dostępnej infrastruktury. Rozważ wydłużenie bądź nawet dodanie nowej zmiany każdego dnia. Dodatkowe godziny zsumowane razem dodadzą jeden lub dwa dni do Twojego tygodnia pracy.

Dopasuj wyposażenie. Przed sezonowymi szczytami, oceń kondycje każdej istotnej części maszyn, sprzętu i wyposażenia na każdym etapie całego łańcucha dostaw. Reperuj, naprawiaj, wymieniaj i zaopatrzaj się w części zapasowe. Przeprowadź analizę i oceń, czy w trakcie sezonu zajdzie potrzeba na dodatkowe elementy, tak by poradzić sobie z oczekiwanymi ilościami. Zawczasu sprawdź dostępne opcje i możliwości zakupu lub wynajmu.

Testuj. Podczas sezonowych przestojów testuj wszystkie części łańcucha dostaw, tak byś miał pewność co do ich sprawności podczas szczytów. To dobry czas na poprawę sytuacji, ulepszenia procesów czy likwidację tzw. wąskich gardeł.

Przygotuj plan B. Oczywistym jest fakt, że podczas wzmożonej aktywności pojawią się trudności. Zawczasu przemyśl na jakie kłopoty możesz natknąć się podczas sezonowych szczytów. Ustal plan działania w przypadku ich rzeczywistego zaistnienia. To pomoże Ci zapewnić najwyższą jakość działań nawet w trudnych momentach. 

Jerzy Dudek

Czy wiesz że:

26 czerwca 1974 roku w supermarkecie Marsh w niewielkim miasteczku Troy w stanie Ohio zeskanowano pierwszy kod kreskowy. Znajdował się on na kosztującej 67 centów gumie do żucia Wrigley.czytaj więcej

Partnerzy

  • Rozwiązania logistyczne dla firm
  • Branża TSL
  • Nowe technologie w logistyce
  • Case Studies