Jesteś tutaj: Strona główna / Branża TSL / Przegląd najważniejszych informacji prawnych - wrzesień 2014

Przegląd najważniejszych informacji prawnych - wrzesień 2014

We wrześniowym zestawieniu Jazdaprawna.pl zapraszamy Państwa do zapoznania się z publikacjami odpowiadającymi na pytania: Czy wykonywanie transportu osób zawsze wymaga uzyskania licencji? Dlaczego Uchwała Siedmiu Sędziów SN i jej uzasadnienie są korzystne dla przedsiębiorców? „Realny charakter” ryczałtu za nocleg jako silny argument procesowy – prezentacja skutecznej linii obrony na okoliczność roszczeń z tytułu ryczałtów za nocleg. W tym zestawieniu także o tym, jak wykonać ewidencję czasu pracy kierowcy na nowych zasadach.

Czy wykonywanie transportu osób zawsze wymaga uzyskania licencji?

Czy wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego osób pojazdem konstrukcyjnie przeznaczonym do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą wymaga uzyskania licencji?

Kwestię licencji reguluje ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. nr 125, poz. 1371 z późn. zm.).

Podjęcie i wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego osób pojazdem konstrukcyjnie przeznaczonym do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą od dnia 15 sierpnia 2013 r. nie wymaga uzyskania licencji.

Czytaj więcej...  

 

Dlaczego Uchwała Siedmiu Sędziów SN i jej uzasadnienie są korzystne dla przedsiębiorców?

Wskażę Państwu linię, którą warto przyjąć dla skutecznej obrony własnych interesów przed Sądami Pracy w zakresie ryczałtów za noclegi” Mariusz Miąsko.

Niniejszego opracowania nie można traktować jako pisma procesowego lub odpowiedzi na pozew, które musiałyby posiadać dodatkową argumentację. Natomiast jest to zwarta linia obrony, na której warto się oprzeć w postępowaniu procesowym.

Czytaj więcej... 

 

„Realny charakter” ryczałtu za nocleg jako silny argument procesowy

W ramach niniejszego opracowania postaramy się Państwu zaprezentować kolejny (decydujący) argument, pozwalający na prezentację możliwie skutecznej linii obrony w trakcie procesu, na okoliczność roszczeń z tytułu ryczałtów za nocleg.

Czytaj więcej...  

 

Jak należy wykonać ewidencję czasu pracy na nowych zasadach?

W dniu 16 lipca 2013 roku w życie weszły uregulowania nowelizacji ustawy o czasie pracy kierowców. Nowelizacja czyniła zadość uregulowaniom płynącym z treści dyrektywy 15/2002/WE. Nowelizacja miała za zadanie dopełnić implementacji uregulowań dyrektywalnych na grunt prawa krajowego poprzez implementację ostatnich nieuregulowanych dotychczas konstrukcji oraz instytucji prawnych, wynikających z treści wspomnianej dyrektywy.

Czytaj więcej... 

 

 

 

Kancelaria prawna Viggen Sp.J. - Wydawca portalu Jazdaprawna.pl

Jerzy Dudek

Czy wiesz że:

Na jedną polską firmę transportową realizującą usługi przewozów krajowych przypadały w 2012 roku przeciętnie 3 samochody. Wśród firm realizujacych przewozy międzynarodowe współczynnik ten był wyraźnie wyższy i wynosił 5,68 pojazdu.czytaj więcej

Partnerzy

  • Rozwiązania logistyczne dla firm
  • Nowe technologie w logistyce
  • Transport i Spedycja
  • Case Studies