Jesteś tutaj: Strona główna / Rozwiązania logistyczne dla firm / Przegląd najważniejszych informacji prawnych

Przegląd najważniejszych informacji prawnych

Czy Uchwała SN jest korzystna dla przewoźników, czy może sędziowie SN popełnili bład? Czy ogromne roszczenia kierowców spowodują masowe likwidacje firm transportowych? Wszystkie niezbędne informacje na temat ryczałtów za noclegi dla kierowców w kontekście Uchwały Siedmiu Sędziów SN, znajdziecie państwo w poniższych publikacjach.

Lipcowe zestawienie artykułów z portalu Jazdaprawna.pl poświęcone jest głównie tematyce ryczałtów za nocleg kierowców w kontekście Uchwały Siedmiu Sędziów SN z 12 czerwca 2014 r. W poniżej przytoczonych publikacjach odpowiemy m. in. na pytania, czy sędziowie z SN popełnili błąd? Czy Uchwała SN jest korzystna dla przewoźników? A także, czy ogromne roszczenia kierowców spowodują masowe likwidacje firm transportowych? Polecemy ponadto publikację wyjaśniającą kwestię odpowiedzialności karnej i finansowej zarządów firm transportowych za unikanie wypłaty ryczałtów za nocleg. 

Ryczałt za nocleg kierowców. Czy Sędziowie z SN popełnili błąd?

Zagadnienie dotyczące ryczałtu za nocleg w kontekście Uchwały Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego jest jednym z najgorętszych tematów ostatnich tygodni wśród przedstawicieli branży transportowej. Kwestia ta interesuje żywotnie w jednakowym stopniu właścicieli oraz zarządców firm transportowych, a także kierowców, przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości i doktryny prawniczej oraz zastępców procesowych. W przedmiotowym temacie otrzymałem rekordową ilość zapytań, co do dalszych losów procesowych oraz organizacyjnych, od reprezentantów przedsiębiorstw transportowych. Zachęcony wieloma telefonami od Państwa, postanowiłem podzielić się z Państwem moimi obserwacjami i wnioskami w fundamentalnym zakresie.

Czytaj więcej...

Uchwała SN korzystna dla przewoźników?

Przyjęta w dniu 12 czerwca 2014 r. uchwała 7 sędziów Sądu Najwyższego w sposób jednoznaczny potwierdza, że w obowiązującym stanie prawnym kierowca może otrzymać tzw.: „ryczałt noclegowy” jedynie jako zwrot kosztów. W zasadzie nikt dotychczas nie zwrócił uwagi na tą istotną zmianę w bieżącym orzeczeniu SN względem poprzednich orzeczeń SN, w których używano określenia, iż ryczałty za nocleg stanowią „dodatek” lub „rekompensatę” dla kierowcy. Błąd tego założenia po stronie sędziów SN był oczywisty i wyjaśniłem go w poprzedniej publikacji. Tym razem SN już nie powtórzył wspomnianych błędów i bardzo wyraźnie zaznaczył, „że pracownikowi przysługuje zwrot kosztów noclegu na warunkach i w wysokości określonych w § 9 ust. 1-3”.

Czytaj więcej...

Ogromne roszczenia kierowców spowodują masowe likwidacje firm transportowych?

Warto rozważyć potencjalne skutki procesowe wynikające z możliwości nadania przywołanej uchwale SN mocy „zasady prawnej”.

Przeanalizujemy, więc możliwy wariant negatywny dla przedsiębiorców transportowych, który wystąpi jeśli:

 

a) treść uchwały stanie się „zasadą prawną”,

 

b) SN uzasadni treść uchwały w sposób, z którego będzie wynikać, iż kierowcy należy się bezwzględnie ryczałt za nocleg niezależnie od tego, czy rzeczywiście poniósł koszt noclegu. Taka interpretacja jest w oczywisty sposób sprzeczna z aktualnym stanem prawnym, ale…

Czytaj więcej...

Odpowiedzialność karna i finansowa zarządów firm transportowych za unikanie wypłaty ryczałtów za nocleg

Zagrożenie konieczności wypłaty ryczałtów za nocleg, w przypadku bardzo wysokich roszczeń pracowniczych, może rodzić wśród przedstawicieli branży transportowej różnorodne koncepcje uniknięcia skutków finansowych wśród przedsiębiorców.

Wskutek zagrożenia wypłaty roszczeń sięgających od kilku do kilkudziesięciu milionów zł (w zależności od wielkości przedsiębiorstwa) spotkałem się z bardziej lub mniej otwartymi zapytaniami przedstawicieli branży transportowej, co do skutków prawnych i ekonomicznych likwidacji przedsiębiorstw, celem uniknięcia następstw finansowych roszczeń pracowniczych.


Czytaj więcej... 
Jerzy Dudek

Czy wiesz że:

Na jednego mieszkańca polskiej stolicy przypada 1,6 metra kwadratowego magazynu. W Moskwie współczynnik ten jest czterokrotnie niższy, a w Paryżu ponad trzykrotnie wyższy.czytaj więcej

Partnerzy

  • Branża TSL
  • Nowe technologie w logistyce
  • Transport i Spedycja
  • Case Studies