Jesteś tutaj: Strona główna / Rozwiązania logistyczne dla firm / Majowy przegląd najistotniejszych informacji prawnych

Majowy przegląd najistotniejszych informacji prawnych

Jaki jest zakres kontroli na gruncie rozporządzenia 561/2006 WE? Czy kary z tytuły ATP są nielegalnie nakładane? Co z umową AETR w polskim systemie prawnym? Jakie są konsekwencje zmian w ustawie VAT? Na te pytania odpowiedzi udzielą Państwu poniższe publikacje. Zapraszamy także do zapoznania się z wywiadem z Panem inż. Jarosławem Kędziorem, Prezesem Akademii Mocowania.


Zakres kontroli na gruncie rozporządzenia 561/2006 WE

Punkt 19 preambuły rozporządzenia 561/2006 WE

Wobec wzrostu liczby transgranicznych przewozów rzeczy i osób pożądane jest, w interesie bezpieczeństwa drogowego i polepszenia egzekwowania przepisów, aby kontrole drogowe i kontrole na terenie przedsiębiorstw obejmowały czas prowadzenia pojazdów, okresy odpoczynku i przerwy mające miejsce w innych Państwach Członkowskich lub państwach trzecich oraz aby stwierdzały, czy odpowiednie przepisy były w pełni i prawidłowo przestrzegane.

Czytaj więcej...

 

Kary ITD za ATP nielegalnie nakładane?

Umowa międzynarodowa ATP dotyczy zasad przewozu produktów, które łatwo się psują, najogólniej rzecz ujmując reguluje szeroko rozumiane zasady związane z przewozem takich produktów. Jednak nie tylko, ponieważ określa zasady budowy środków transportowych, parametrów technicznych np.: chłodni lub term, warunki techniczne agregatów oraz zasady dokumentowania przewozu produktów szybko psujących się – tzw.: „Świadectwa ATP”.

Rzeczpospolita Polska jest prawdopodobnie jedynym krajem Europejskim, w którym co prawda ratyfikowano umowę ATP, ale wbrew powszechnemu przekonaniu nie obowiązuje ona w pełnym zakresie.

Czytaj więcej...

 

 

Umowa AETR ponownie obowiązuje

Jak wielokrotnie informowaliśmy, wbrew powszechnemu przeświadczeniu, od ponad 3 lat nie obowiązywała w naszym kraju znowelizowana treść umowy AETR. Po szeregu interwencji Mariusza Miąsko – Prezesa Kancelarii Prawnej Viggen Sp. j., MSZ wszczął w 2013 roku procedurę implementacji Umowy AETR do naszego systemu prawnego.

W wyniku powyższych działań, 28 marca 2014 roku dokonano ogłoszenia tej podstawowej umowy międzynarodowej w Dzienniku Ustaw zgodnie z treścią art. 18 ust. 1 ustawy z 14 kwietnia 2000 r. o umowach międzynarodowych (Dz.U. z 2000 r. nr 39, poz. 443).

Czytaj więcej...

 

Jak zmiany w ustawie o VAT, które weszły w życie z dniem 1.04.2014 r. zmieniają życie przedsiębiorców w branży transportowej?

Z dniem 1 kwietnia 2014 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw z dnia 7 lutego 2014 r., która wprowadziła do ustawy o VAT art. 2 pkt 34, zgodnie z którym przez pojazd samochodowy rozumie się pojazd samochodowy zgodnie z przepisami o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t.

Czytaj więcej...

 

Prawdiłowo zabezpieczony ładunek – sukces załadowcy, przewoźnika i odbiorcy

Od kilku lat zajmuje się organizacją procesów logistycznych w transporcie drogowym oraz nadzorem procesu przewozu ładunku, a przede wszystkim pomaga spełniać standardy bezpieczeństwa w zakresie mocowania i załadunku towarów. Mowa o Akademii Mocowania z Wyrzyska. Z Prezesem Zarządu, Panem inż. Jarosławem Kędziorem, o początkach jej działalności, planach na przyszłość, a także o tym, jak prawidłowo zabezpieczyć ładunek – rozmawia Barbara Gajda.

Czytaj więcej...

Kancelaria Prawna Viggen

 

 

 

 

Kancelaria Prawna Viggen Sp.J. – wydawca portalu JazdaPrawna.pl

Jerzy Dudek

Czy wiesz że:

Jerzy Dudek radzi jak poprawić stan piłki nożnej!czytaj więcej

Partnerzy

  • Branża TSL
  • Nowe technologie w logistyce
  • Transport i Spedycja
  • Case Studies