Jesteś tutaj: Strona główna / Nowe technologie w logistyce / Jak wybrać odpowiednią paletę?

Jak wybrać odpowiednią paletę?

Drewno nadal pozostaje najbardziej powszechnym materiałem do tworzenia palet. Jednak w około 5% przesyłek paletowych używa się już palet plastikowych. Czy to najwyższy czas na zmianę materiału? Poniżej krótki poradnik o tym, jak wybrać odpowiednią paletę.

1. Zrozum różnicę. Palety drewniane mogą zostać poddane recyclingowi, można je łatwo naprawić, są przystosowane do większych obciążeń, a przy tym są mniej kosztowne. Z drugiej strony są one podatne na wilgoć, możliwe są drzazgi i odłamki, a klamry nierzadko zahaczają o produkty niszcząc ich opakowania. Plastikowe palety są trwałe, czyste i higieniczne. Dobrze znoszą także różne warunki pogodowe. Niestety – kosztują ok. 3 razy więcej i nie są naprawialne.

2. Dopasuj do branży.  Branże, które wykorzystują palety w zamkniętych pętlach (przykładowo: farmacja czy nabiał) często wykorzystują palety plastikowe. Ponieważ ich palety powracają do nich  zakup i wykorzystanie tych zrobionych z plastiku nie jest tak kosztowne.

3. Ustal wagę swoich przesyłek. Plastikowe palety nadają się dla przesyłek ważących nie więcej niż 1 000 kg. Drewniane palety mogą unieść znacznie więcej.

4. Analizuj system zarządzania paletami. Jeśli korzystasz z palet drewnianych i nie wykorzystujesz ich w zamkniętym obrocie, rozważ przeniesienie ich kosztów na klientów. Jeśli natomiast używasz palet plastikowych staraj się odzyskać palety z powrotem. W przypadku, gdy nie jesteś zadowolony z osiąganej stopy zwrotu palet, rozważ usługi zewnętrznego zarządzania paletami.

5. Poznaj wpływ na środowisko. Plastikowe palety mają przeciętnie dłuższe życie, jednak zniszczone nie mogą być naprawione. Wymagają roztopienia by mogły być poddane recyklingowi . Z drugiej strony, palety drewniane zrobione z naturalnych surowców są łatwe do naprawy oraz do ponownego przetworzenia

6. Oceń kruchość produktów. Drewniane palety mają klamry, które bywają źródłem problemów jeśli mowa o delikatnych produktach. Niszczą one opakowania, dziurawią lub rysują towar. Jeśli zatem przewozisz delikatne towary – użyj palet plastikowych.

7. Sprawdź, ile funkcji pełni paleta. Czy Twoja paleta będzie używana także w sklepie? Branża elektroniczna z powodzeniem używa palet plastikowych do transportu, ponieważ, w wielu przypadkach, wykorzystywane są one także w sklepach, po czym wracają do dystrybutora.

8. Oceń koszty. Jeśli przewozisz delikatne produkty, porównaj koszty – czy koszt plastikowej palety jest wyższy niż koszt zniszczonego towaru, opóźnienia dostawy czy niezadowolonego klienta?

9. Śledź przepisy.  Pozostań na bieżąco z przepisami transportowymi.

Jerzy Dudek

Czy wiesz że:

Na jednego mieszkańca polskiej stolicy przypada 1,6 metra kwadratowego magazynu. W Moskwie współczynnik ten jest czterokrotnie niższy, a w Paryżu ponad trzykrotnie wyższy.czytaj więcej

Partnerzy

  • Rozwiązania logistyczne dla firm
  • Branża TSL
  • Transport i Spedycja
  • Case Studies