Jesteś tutaj: Strona główna / Branża TSL / E-commerce: czego powinna się obawiać branża TSL

E-commerce: czego powinna się obawiać branża TSL

Udział e-commerce w brytyjskim PKB wynosi obecnie 12%. Polskie Ministerstwo Gospodarki szacuje, że do 2020 podobnie będzie i w naszym kraju. Firmy TSL już zacierają ręce na wzrost obrotów. Handel internetowy może jednak wywrócić branżę do góry nogami. Czego w e-commerce powinni obawiać się logistycy?

Jos Marinus, prezydent European Logistics Association, mówił podczas niedawno zakończonego Polskiego Kongresu Logistycznego o potrzebie powtórnego zbalansowania logistyki. W swoim wystąpieniu wymienił trzy najważniejsze wyzwania dla branży:

  • Zwroty,
  • Darmową dostawę,
  • Coraz krótszy czas dostawy.

Na czym polega problem?

ZWROTY

Klienci sklepów internetowych przyzwyczajeni są do tego, że mogą bez podania jakiegokolwiek powodu odesłać towar do nadawcy. Ustawowo mają na to 14 dni (pod warunkiem złożenia w przeciągu 10 dni od otrzymania towaru oświadczenia o odstąpieniu od umowy). Od 13 czerwca czas ten zostanie jeszcze wydłużony. Konsument będzie miał na odstąpienie od umowy 14 dni i potem kolejne 14 dni na odesłanie towaru.

Takie rozwiązanie prawne jest niewątpliwie korzystne dla klienta, ale stanowi olbrzymie wyzwanie logistyczne. Ktoś musi te zwroty od klienta odebrać, dostarczyć do magazynu, przechować. Jeśli dodamy do tego fakt, że wiele sklepów wydłuża jeszcze ustawowe terminy i zapewnia bezpłatny zwrot towaru nawet do 100 dni (sic!), musimy zdać sobie sprawę, że wraz ze wzrostem obrotów e-commerce i wzrostem świadomości praw konsumenckich zwrotów będzie coraz więcej.

DARMOWA DOSTAWA

Internet przyzwyczaił nas do tego, że wszystko mamy za darmo. Skoro internauta chcąc korzystać z programu komputerowego po prostu go pobiera (uiszczając ewentualnie niewielką opłatę za prawa do niego) to nie jest chętny, aby płacić za dostawę zamówionych w e-sklepie towarów. Wszyscy zdajemy sobie jednak sprawę, że w przypadku fizycznej dostawy produktu koszty muszą się pojawić.

Jak rozwiązać ten problem? Można je pokryć podnosząc cenę produktu albo obniżając marżę zysku. Ostateczne rozwiązanie jest zawsze kombinacją tych możliwości, ale nie da się ukryć, że w Internecie łatwo porównać ceny i klienci często bez żalu zmienią sklep na inny, w którym znajdą produkt taniej. Jeśli przyjrzeć się przeciętnej marży firmy Zalando, okaże się, że wraz z sukcesem firmy spadała ona coraz bardziej, a teraz oscyluje na poziomie, którego przesunięcie w dół wydaje się niemożliwe.

Nie da się iść dalej drogą redukowania marży. Szczególnej wagi nabierać będą teraz rozwiązania pozwalające redukować koszty logistyki i zapewnić przy jej pomocy dodatkowe korzyści dla klienta.

CZAS DOSTAWY

Jedną z dodatkowych korzyści, które klient uzyskać może dzięki sprawnej logistyce w sklepie internetowym jest maksymalne skrócenie czasu oczekiwania na produkt. Internet przyzwyczaja nas do natychmiastowego dostępu do interesujących nas treści, chcielibyśmy ten trend przenieść także na handel odbywający się za pośrednictwem sieci.

Skracanie czasu dostawy w nieskończoność jest oczywiście niemożliwe. Można jednak śmiało powiedzieć, że rozpowszechnianie się e-commerce sprzyja podnoszeniu się standardów szybkości dostawy w branży TSL.

***

E-commerce zmienia logistykę. Wymusza dostarczanie ładunków szybciej i taniej oraz obsługę skomplikowanego procesu zwrotów. Nie powinniśmy jednak zapominać, że obsługa e-commerce w zakresie logistycznym także zmienia tę branżę – przypomina sklepom internetowym, że działają nie tylko w Internecie, ale i w realnym świecie.

Na potwierdzenie tych słów mamy niedawny przykład Cupsellu, który zdecydował się na odejście od polityki bezpłatnego przesyłania nowych koszulek bez podania przez klienta powodu reklamacji i potrzeby zwracania reklamowanego produktu. Prokonsumenckie podejście nie wytrzymało spotkania z realnym światem. Logistyka upomniała się o swoje.

Jerzy Dudek

Czy wiesz że:

Wiceprezes Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Andrzej Maciejewski zapowiedział, że do 2017 roku z polskich autostrad znikną bramki służące do poboru opłat. czytaj więcej

Partnerzy

  • Rozwiązania logistyczne dla firm
  • Nowe technologie w logistyce
  • Transport i Spedycja
  • Case Studies