Jesteś tutaj: Strona główna / Nowe technologie w logistyce / Czym się różni paleta EPAL od EUR?

Czym się różni paleta EPAL od EUR?

Jeszcze rok temu sytuacja na rynku palet była stosunkowo prosta. European Pallet Association (EPAL) udzielał przedsiębiorcom licencji, na których podstawie produkowali oni palety typu EUR. Dzisiaj na rynku funkcjonują równolegle palety EUR i EPAL. Dlaczego tak się dzieje i na czym polega różnica między nimi?

Najczęściej w branży TSL spotykamy palety typu EUR. Mają one wymiary 800 na 1200 mm i do niedawna produkowane były przez firmy licencjonowane przez EPAL. Należy jednak pamiętać, że produkcja oparta była o standardy Międzynarodowego Towarzystwa Kolejowego – UIC (Union Internationale des Chemins de fer). Kiedy w połowie poprzedniego roku UIC i EPAL zakończyły współpracę, wszystkie firmy produkujące palety na podstawie licencji EPAL-u straciły możliwość dalszej produkcji palet EUR.

ONE BRAND

UIC postanowiło zrealizować koncepcję „One Brand”. Zakłada ona, że produkowane w jej ramach palety będą mogły być wymieniane tylko w poolu palet EUR. Jeśli dodamy do tego fakt, że funkcjonuje on obecnie jedynie w obrocie kolejowym, jego znaczenie nie powinno być decydujące dla przyszłości palet w transporcie drogowym.

Koncepcję „One Brand” wprowadzono w życie z początkiem 2014 roku. Prawie pół roku wcześniej, bo 1 sierpnia 2013 roku EPAL ruszył z produkcją nowych palet, oznaczonych swoim znakiem. Produkuje je obecnie 96 firm licencjonowanych przez EPAL. Pod względem użytkowym nie różnią się one od dotychczasowo produkowanych palet typu EUR. Zarówno nowe, jak i naprawiane palety będą odbierane przez firmę upoważnioną przez EPAL.

CO NA TO RYNEK?

Zamieszanie związane ze zmianami na rynku palet nie odbiły się w jakiś drastyczny sposób na produkcji palet. Łączna produkcja palet typu EUR i EPAL w 2013 roku wzrosła o 2,5% w stosunku do roku poprzedniego. Nie można więc mówić o załamaniu rynku. Inaczej rzecz się ma z naprawami palet. Tutaj skutki obecnej sytuacji są wyraźnie widoczne. W 2013 roku zarejestrowano spadek ilości napraw palet płaskich o 15,5%, a palet skrzyniowych o ponad połowę.

Prognozy na przyszłość wydają się raczej optymistyczne. Licencje na naprawy palet EPAL posiadają już 84 firmy, można się więc spodziewać, że w kolejnym roku nie będzie już tak dramatycznych spadków na tym polu. Także jeśli chodzi o produkcję nowych palet, wydaje się, że rynek dosyć spokojnie przyjął zmianę znaku na paletach i można spodziewać się powrotu do tendencji wzrostowej sprzed rozstania UIC i EPAL. Logistycy nie powinni więc obawiać się braku palet. Można zaryzykować stwierdzenie, że w ciągu najbliższych kilku lat płynnie maleć będzie znaczenie palet z oznaczeniem EUR, a rosnąć będzie tych z EPAL.

EPAL A EUR

Jak już wspomniano, różnic funkcjonalnych pomiędzy paletami typu EPAL a EUR nie ma. Wśród pięciu rodzajów palet EPAL znaleźć można wyraźne odpowiedniki palet EUR. I tak:

  • Paleta płaska EPAL 1 ma wymiary 800 x 1200 mm i odpowiada standardowej palecie EUR,
  • Palety płaskie EPAL 2, EPAL 3 i EPAL 6 mają wymiary 1000 x 1200 mm i odpowiadają odpowiednio palecie EUR 2, EUR 3 i EUR 6.
  • Paleta skrzyniowa w standardzie EPAL odpowiada palecie skrzyniowej w standardzie EUR.

 Wydaje się więc, że z punktu widzenia użytkownika palet, nowy standard nie będzie miał praktycznie żadnych konsekwencji.

Jerzy Dudek

Czy wiesz że:

 

Kobiety rzadziej powodują wypadki – średnio co 6,7 mln przejechanych kilometrów, podczas gdy mężczyźni już co 4,7 mln km

 

wg Centrum Bezpieczeństwa Ruchu drogowegoczytaj więcej

Partnerzy

  • Rozwiązania logistyczne dla firm
  • Branża TSL
  • Transport i Spedycja
  • Case Studies